Europai įgarsinus žaliąjį kursą – tikslą tapti pirmuoju klimatui neutraliu kontinentu, – prie jo prisidėti turi ne tik visos Europos Sąjungos šalys, bet ir visi ekonominės veiklos sektoriai. Lietuvos bankų asociacija (LBA) birželio 8 dieną, antradienį, kviečia ekspertus, sprendimų priėmėjus ir visuomenę susitikti nuotolinėje konferencijoje „Žalieji finansai: nuo strategijos prie praktikos“, kurioje apie žaliąją ekonomiką bei jos įtaką finansinių paslaugų sektoriui diskutuos valstybės institucijų, finansų įstaigų vadovai bei ekspertai.
„Teoriniu lygiu apie ekonomikos žalinimo iniciatyvas dabar kalbama daug. Tačiau ir verslui, ir visuomenei daug svarbesni praktiniai jų aspektai. Todėl birželio mėnesį žaliųjų finansų temai skirsime ypatingą dėmesį, o kitą savaitę vyksiančioje konferencijoje diskutuosime, kokį vaidmenį ekonomikos žalinimo procese atliks bankai, kokias finansines paslaugas galime laikyti tvariomis ir kaip finansų institucijos ruošiasi padėti verslui ir gyventojams pereiti prie darnesnio santykio su aplinka. Tikiuosi, kad ši konferencija atsakys į verslui ir visuomenei kylančius klausimus, o finansų rinkos dalyvius pastūmės dar sparčiau diegti produktus, orientuotus į žaliąsias technologijas ir skaitmenizaciją“, – sako dr. Eivilė Čipkutė, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė.
Iššūkius, kuriuos kelia ambicingas europinis sumanymas, bei jo atveriamas galimybes įžanginėje konferencijos kalboje apžvelgs dr. Werner Hoyer, Europos investicijų banko prezidentas.
Pirmojoje renginio dalyje „Ką rašysime naujame bankininkystės istorijos puslapyje?“ bus aptartas Europos bei Lietuvos institucijų bei finansų sektoriaus įmonių bendradarbiavimas, pereinant prie neutralaus poveikio klimato kaitai.
Europos Parlamento priimtas Taksonomijos reglamentas padės sudaryti pirmąjį pasaulyje žaliąjį sąrašą – tvarios ekonominės veiklos klasifikavimo sistemą. Ją bus galima pasitelkti vertinant, kokį poveikį klimatui ir aplinkai daro konkretus projektas, įmonė ar ekonominės veiklos rūšis. Tai sudarys sąlygas nukreipti investicijas į tvaresnes technologijas ir įmones, vadinasi – ir skatinti jų plėtrą.
Apie tai konferencijoje diskutuos Virginijus Sinkevičius, Europos Komisijos komisaras, kuruojantis aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės klausimus, Gintarė Skaistė, Lietuvos Respublikos finansų ministrė, Gediminas Šimkus, Lietuvos banko valdybos pirmininkas, Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė, SEB banko valdybos narė, SEB Baltijos šalių tarnybos mažmeninės bankininkystės vadovė, paskirtoji SEB banko vadovė bei Vytautas Sinius, Šiaulių banko administracijos vadovas.
Anot E. Čipkutės, jau vykstantys pokyčiai neabejotinai paskatins naujas tendencijas ir bankininkystėje: šiuo metu daugiau kaip 80 proc. visos Europos ekonomikos yra finansuojama bankų, tad nauji kreditavimo kriterijai aktualūs tiek pačioms finansų sektoriaus įmonėms, tiek jų klientams bei visai ekonomikai. Antrojoje konferencijoje dalyje bus diskutuojama apie tvarių finansų paslaugų pasirinkimą – ką jau siūlo Lietuvoje veikiančios finansų bei kredito įstaigos ir kaip Europos žaliasis kursas atsilieps gyventojų finansų įpročiams.
Apie praktinius pasirinkimo aspektus ir tendencijas kalbėsis Tadas Gudaitis, „Swedbank“ investicijų valdymo vadovas, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos direktorius, Arminta Saladžienė, „Nasdaq“ viceprezidentė Europos rinkai, dr. Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyr. ekonomistas, Kęstutis Kupšys, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys, Lietuvos vartotojų aljanso viceprezidentas bei dr. E. Čipkutė.
Konferenciją moderuos žurnalistė Rasa Tapinienė. Visi besidomintieji kviečiami iš anksto pateikti klausimus konferencijos dalyviams internetinėje svetainėje žaliasismėnuo.lt. Čia bei portale 15min.lt birželio 8 dieną 10 val. bus galima stebėti ir tiesioginę konferencijos transliaciją.
Birželį LBA, bendradarbiaudama su portalu 15min.lt, taip pat rengia pokalbių ciklą su finansinio raštingumo bei verslumo ekspertais ir moksleiviais apie tvarias jauno verslo idėjas.